Dan škole

Biskupijska klasična gimnazija Ruđera Boškovića s pravom javnosti proslavila je u petak, 17.svibnja Dan škole.

Učenici, profesori, djelatnici škole kao i članovi obitelji okupili su se u crkvi sv. Ignacija gdje je održan prvi dio priredbe, potom je slijedila misa koju je predvodio generalni vikar don Hrvoje Katušić, a nakon mise program je nastavljen na školskom igralištu gdje je izveden igrokaz i prikazan film koji su osmislili učenici pod mentorstvom profesorice Mirjane Žeravice.

Učenice Anđela Prkačin i Ana Drapić su pozdravile sve prisutne i u uvodnom djelu se istaknule da se i ove godine svečano obilježava Dan škole u spomen na Ruđera Boškovića, poznatog znanstvenika po kojem škola nosi ime. Prvi dio priredbe je protekao u glazbenom izričaju a nastupili su: školska klapa koju vodi profesorica Mare Manjić, učenice Ana i Jelena koje su otpjevale jednu pjesmu te štićenici Centra za rehabilitaciju „Josipovac“ uz voditeljicu zbora Jelenu Đuraš Gleđ.

Klasičari su i ove godine sudjelovali u brojnim natjecanjima i smotrama te osvojili brojne nagrade. Njihova imena pročitana su na priredbi te su im uručene prigodne diplome.

U svom obraćanju svima prisutnima ravnatelj škole mr. sc. don Bernardo Pleše je zahvalio na dojmljivim muzičkim izvedbama tijekom priredbe i zaključio da tko pjeva dvostruko moli. Najavio je jedno malo iznenađenje za sve, dugogodišnjeg gosta i prijatelja škole dr. sc. Davora Pavunu. Zatim se osvrnuo na posjet ovogodišnjim maturantima i zadovoljstvu što je od njih čuo da je najvrijednije što su naučili kroz protekle četiri godine to da je na prvom mjestu odgoj a onda znanje. Potaknuo je sve prisutne da njeguju neprolazne vrijednosti kao što su domoljublje, obitelj i ljubav i na kraju je čestitao učenicima i mentorima na uspjehu i osvojenim mjestima.

Znanstvenik Pavuna je izrazio zadovoljstvo što je već dugi niz godina gost koji se redovno poziva na ovu svečanost. I on i njegovi kolege koji dođu kao gosti se dive svemu onom što vide, dive se i zbog Boškovića, zbog kreativnih izvedbi učenika i zbog vrijednosti koje škola njeguje i živi po njima.

U propovijedi na koncelebriranom misnom slavlju generalni vikar don Hrvoje Katušić je naglasio da živimo u vremenu u kojem su ispred nas stavljeni silni izazovi i to se odnosi i na učenike i na odrasle zrele ljude, te nas to ponekad čini tjeskobnima i osjećamo nelagodu pred izazovima. I kako život odmiče iznova nam daje nove obveze i nove izazove. Ali u isto vrijeme dok traje ta nervoza, gungula i pritisak postoji i jedna druga stvarnost a to je naš Gospodin. Gospodin danas u evanđelju, nastavio je propovjednik, poziva ljude da dođu u tu stvarnost. Neka se ne uznemiruje srce vaše, kaže Gospodin. On poručuje da možemo slobodno doći k njemu, bez opterećenja, sjesti do njegovih nogu i biti ono što jesmo. Isus da bi nam to dočarao koristi sliku stana, sobe. Slikovito kaže da u toj kući kamo nas nebeski Otac zove ima mnoštvo soba. Te sobe su, naravno, simbolika. One zapravo predstavljaju Božju veličinu i ljubav kojom prihvaća svakog čovjeka onakvog kakav jest. Ne traži od nas da svi budemo isti i ne pokušava nas staviti sve po istoj mjeri već svakome od nas prilazi osobno i svakome od nas pripravlja mjesto, ustvrdio je propovjednik te zaključio: Ljepota kršćanstva je u tome što Gospodin zna sve naše mane, slabosti i vrline i upravo nas takve voli jer smo njegovi.

Na misi su uz generalnog vikara koncelebrirali ravnatelj Pleše,rektor sjemeništa i duhovnik gimnazije don Marin Lučić te isusovac p. Pero Mijić-Barišić. A liturgijsko pjevanje animirao je zbor gimnazije uz pratnju učenice Jelene Vidojević.

Jelica Gjenero

Dan_skole_06        Dan_skole_07         Dan_skole_03    Dan_skole_04