Klasična gimnazija pobijedila na županijskom natjecanju iz vjeronauka

ss

Biskupijska klasična gimnazija Ruđera Boškovića s pravom javnosti pobijedila je na županijskoj/biskupijskoj razini natjecanja iz vjeronauka te će tako predstavljati Dubrovačku biskupiju na državnom natjecanju.

Pobjedničku ekipu čine učenici: Pero Pasković, Lucija Zakarija, Jelena Benić i Roko Gvozdenica Šipić, a mentorica im je s. Vianeja Kustura. Drugo mjesto osvojili su učenici Gimnazije Dubrovnik Ivan Vidak, Zrinka Udženija, Ivan Pijević i Rafaela Perić (mentori Šime Zupčić i Romana Alemani Đuka), treće učenici Ekonomske i trgovačke škole Elena Bušković, Melko Dragojević, Katarina Šimunović i Marija Nikoleta Đivanović (mentorica Željana Lučić), a četvrto učenici Obrtničko – tehničke škole Silvio Fišić, Antonija Radoš, Mateo Antunica i Dominik Radić (mentor Krešimir Marković).

Natjecanje se odvijalo u tri kruga. U prvom dijelu svi su učenici samostalno pisali test te su njihovi pojedinačni bodovi zbrojeni i kao takvi zauzeli su određeno mjesto na tablici poretka. No, to je bio tek početak, jer u drugom krugu kao ekipa su trebali povezati točne odgovore s odgovarajućim pitanjima, a u posljednjem trećem krugu ekipe su zaigrale „Milijunak“, te se do pobjednika došlo u zanimljivoj i uzbudljivoj završnici.

Natjecanje je održano u četvrtak, 19. veljače u Biskupijskoj klasičnog gimnaziji. Tajnik Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije mr. don Marinko Šljivić zaželio je sudionicima da natjecanje bude uspješno, ali naglasivši da je ipak najvažnije stvoriti zajedništvo i prijateljstvo, a ne pobijediti. Predstojnik Katehetskog ureda mr. don Josip Mazarekić je istaknuo važnost Drugog vatikanskog sabora, te zahvalio biskupu, učenicima, kao i vjeroučiteljima na njihovom trudu u pripremi učenika. Nakon molitve koju je predvodio, okupljenima se obratio i dubrovački biskup mons. Mate Uzinić koji je izrazio svoju radost činjenicom da je tako velik broj mladih ova tema zainteresirala i okupila, iz čega je zaključio da Drugi vatikanski koncil nije bio preokupacija Crkve samo prije 50 godina kada je zatvoren, već je to na određeni način i danas, te kazao: „Znam da ste puno toga naučili o Koncilu, no ono što bih još više volio jest da vi ono znanje koje ste usvojili, koje imate, da to znanje primijenite u vašem kršćanskom životu i u praksi. Koncil je bio, dao nam je usmjerenja, ali još u potpunosti nismo uspjeli ostvariti ono što je od nas Koncil očekivao. Da se to ne bi dogodilo i vama, ta znanja nemojte ostaviti samo u teoriji, pretvorite ih u praksu, učinite da po vama ova naša biskupija na pravi način zaživi koncilskim duhom“, te je istaknuo da to provođenje Koncila u praksu ne mogu ostvariti sami biskupi, svećenici, redovnici i redovnice, već samo u zajedništvu s vjernicima laicima. Poručio je mladima da ako to ostvare, postat će zapravo pravi pobjednici ovog natjecanja.

Povjerenstvo za srednje škole radilo je u sastavu: predsjednica Ana Matić i članice s. Finka Zrinušić i Simona Gavrić.

Š.Z.