„Međunarodni znanstveni dan za male istraživače – Masterclasses“

cern22

U subotu, 3.3. održat će se program „Međunarodni znanstveni dan za male istraživače – Masterclasses“, jedinstveni program CERN-a kojeg organizira naša škola u suradnji sa znanstvenicima iz Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu, a koji se ove godine po peti put održava u Dubrovniku. Svake godine program okuplja preko 10 000 učenika iz cijelog svijeta koji su u potrazi za Higgsovim bozonom. Cijeli program odvijat će se u prostorijama RIT Croatia, a radni dan mladih istraživača započinje predavanjima o istraživanjima na CERN-u pod vodstvom profesora Vuka Brigljevića, jednim od voditelja projekta za Hrvatsku i o pojednostavljenoj metodi analize događaja sudara protona ubranih u LHC akceleratoru. U praktičnom dijelu učenici će analizirati rezultate iz eksperimenata ATLAS, CMS i ALICE, a pomoću tih podataka mogu ponovno otkriti Z-bozon, elementarnu česticu poznatiju pod nazivom božja čestica. Na kraju dana se održava  videokonferencija s CERN-om i drugim učenicima (Bruxelles, Warsawa i Alexandria ove godine)  koji su taj dan u svojim gradovima imali isti program. U programu  u Dubrovniku sudjeluju učenici Biskupijske klasične gimnazije Ruđer Bošković kao organizatori, a pozvali smo učenike iz Gimnazije i ostalih srednjih škola iz županije.