Početak školske godine u Klasičnoj gimnaziji: Budite ljudi ideala i vrednota!

Učenici i profesori Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića započeli su novu školsku godinu slavljem mise u kapelici Biskupijskog sjemeništa u Dubrovniku u ponedjeljak 3. rujna. Misu je predvodio generalni vikar Dubrovačke biskupije don Hrvoje Katušić, a koncelebrirao je ravnatelj škole don Bernardo Pleše.

U propovijedi don Hrvoje je istaknuo važnost ideala i vrednota. Prepričao je događaj kada je u 17-godišnji Josip Zvone, najmlađi poginuli branitelj na dubrovačkom području, u trenutku bombardiranja, tijelom zaštitio svog zapovjednika. Don Hrvoje je kazao da to pokazuje kako je taj mladić bio čovjek ideala za koje je bio spreman dati život, što svjedoči da postoje ideali i vrednote u kojima nema kompromisa.
Drugi primjer koji je don Hrvoje naveo je onaj iz evanđelja, kada Isus dolazi u svoj rodni kraj u kojem ljudi od njega očekuju čudesa, a on im govori toliko provokativno da ga oni žele ubiti. Ta njegova provokativnost je bila u njegovom navještaju Božje ljubavi prema svakom čovjek bez iznimke. Za njegove sunarodnjake to je bilo teško za čuti, bilo im je neshvatljivo jer su vjerovali da oni imaju prednost, nisu shvaćali da kod Boga nema hijerarhije u ljubavi, nisu shvaćali da Bog sve ljubi jednako.
„Naš Gospodin je bio Gospodin ideala“, kazao je don Hrvoje, nastavivši da on nije odustao ni kad su mu u Jeruzalemu rekli da ako tako nastavi da će ga ubiti, jer on ne može drugačije, on je spreman otići i na križ, kazao je propovjedni, te nastavio: „Križ je znak ljubavi. Isus kaže: ‘Ako me ti odbaciš, ja tebe neću, ako me potpuno ostaviš ja tebe ne mogu prestati voljeti, ja ti ne mogu prestati govoriti da si ti od Boga ljubljen, da si ti Gospodinu važan’. Isus je za tu riječ bio spreman dati svoj život i dao ga je!“. Propovjednik je potaknuo učenike da razmisle o vlastitim idealima, da budu ljudi koji će u svom životu imati vrednote za koje će živjeti, za koje su spremni dati i život, vrednote s kojima nema kompromisa.

Učenicima se obratio i ravnatelj Pleše koji je posebnu dobrodošlicu zaželio novim učenicima, tj. učenicima prvog razreda, a i svima je želio blagoslovljen i uspješan početak nove školske godine.

Na misi su učenici i profesori u molitvi zazvali pomoć Duha Svetoga u narednoj školskoj godini.

Šime Zupčić