Podijela svjedodžbi maturantima Klasične gimnazije

U Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji Ruđera Boškovića s pravom javnosti u petak, 24. lipnja, održana je svečana ceremonija dodjele svjedodžbi ovogodišnjim maturantima. U vrtu škole uz maturante i djelatnike škole okupio se velik broj roditelja i rodbine, a svjedodžbe je maturantima uručila njihova razrednica Marija Marušić Čizmić. Na samom početku okupljene su pozdravili ravnatelj klasične gimnazije don Bernardo Pleše i dubrovački biskup mons. Mate Uzinić.

U svojem govoru ravnatelj škole citirao je znanstvenika Alberta Einsteina koji je rekao kako istinski svježe ideje nastaju u mladosti, a da kasnije postajemo iskusniji, slavniji i budalastiji. Rekao je i da svaka generacija žudi za životom punim ljubavi i slobode, ali i da se sve želje mogu samo ostvariti ako se uspije zavoljeti sve ljude, životinje, biljke i zvijezde, tako da sva radost postane tvoja radost i svaka bol tvoja bol. „Einstein govori kako mudrost nije produkt školovanja, već cjeloživotno nastojanje da je se stekne. Želim vam, dragi učenici, da u tome uspijete ali i da dopustite da vas kroz život vodi Božja mudrost“, poručio je ravnatelj Pleše.

Obraćajući se svojim učenicima, razrednica Marija Marušić Čizmić kazala je kako su bili posebna generacija koja je uvijek probala odgoditi svaki mogući test ili ispitivanje, ali i generacija koja je pjesmom, priredbama i humanitarnim radom donijela puno radosti. Istaknula je kako je odgovoran pojedinac onaj koji je odgovoran prema samome sebi, drugome, zajednici ali i prema Bogu. Od svojih učenika razrednica se oprostila riječima: „Život je kao priča, nije važno koliko je dug nego koliko je dobar. Dragi maturanti, nadam se da ćete biti dobri, uspješni i zdravi, te da ćete uspjeti živjeti prema onim načelima kojima smo vas naučili.“

Kako je u petak, 24. lipnja, bio blagdan Rođenja sv. Ivana Krstitelja tako je biskup Uzinić povezao ovaj događaj s oproštajem od maturanata. „U današnjem evanđelju se postavlja jedno pitanje koje je jako svojstveno ovom trenutku. Ljudi se pitaju nad Ivanom što li će bit od njega, a danas se, dragi maturanti i maturantice, svi mi, pa možda i vi sami, pitamo što li će biti od vas. Sv. Ivan je rastao u mudrosti i znanju ali uz ruku Božju koja je bila s njime. Želim i vama da rastete u mudrosti i znanju i da uvijek milost Božja bude uz vas“. Biskup je dodao kako je Bog za sv. Ivana imao plan, te poželio maturantima da otkriju koji poseban plan Bog ima za njih i da se tom planu u potpunosti stave na raspolaganje.

U ime učenika okupljene je pozdravila Kristina Đapić izrazivši zahvalnost svima, a posebno razrednici za koju je rekla da je imala strpljenja odgajati ih, don Marinu Lučiću, duhovniku škole, na duhovnom odgoju i svim ostalim djelatnicima koji su im omogućili da se od prvog dana u školi osjećaju kao kod kuće.

Ovogodišnji maturanti su: Ana Antunović, Lucija Botica, Ivan Car, Ana Deranja, Brigita Djaković, Kristina Đapić, Andrea Grgurević, Filip Grgurević, Roman Hudoletnjak, Lucija Karaman, Nikolina Kesovija, Ivan Kola, Klara Lucianović, Lana Lujak, Nina Milina, Anamaria Miljak, Karmen Mišković, Mirta Moravec, Nina Nodilo, Anica Ovčina, Maris Pavičević, Lara Spajić, Borna Stanković, Marieta Šuperak, Marina Vukić i Niki Zelen.

Nakon dodjele svjedodžbi uslijedio je prigodan domjenak, a maturanti su zajedno sa svim djelatnicima, ravnateljem i biskupom napravili zajedničku fotografiju na skalinima škole.

Nikša Sentić

IMG_8335 IMG_8290 IMG_8302 IMG_8306 IMG_8333 IMG_8334