Proslava Dana škole

f4f22cc30678ed543fb0cf0f0573c909_XL

Biskupijska klasična gimnazija Ruđera Boškovića svečano je proslavila Dan škole u ponedjeljak 18. svibnja u prostorijama škole i crkvi sv. Ignacija u Dubrovniku, na dan rođenja onoga po kojemu škola i nosi ime, slavnog dubrovačkog znanstvenika Ruđera Boškovića.

Voditelji priredbe, maturanti Fani Skvrce i Matej Stjepović predstavili su značajnije aktivnosti učenika i njihovih profesora kroz prethodnu godinu, te mnogobrojne uspjehe učenika ove škole na županijskim i državnim natjecanjima, gdje su iz mnogih predmeta ostvarili uistinu zapažene rezultate.

Ravnatelj škole mr. don Bernardo Pleše uručio je diplome učenicima koji su na Eurocclasici pokazali zavidno znanje latinskog i grčkog jezika.

Školska klapa pod vodstvom prof. Mare Manjić izvela je pjesmu Tararajčica, te Samo moru virujem, a posebno zanimljiva bila je izvedba pjesme Ave Maria koju je skladao Čestmir Dušek, bivši razrednik profesorice i voditeljice ove klape profesorice Manjić.

Učenica Lidija Brajčić je izrecitirala Himnu stvorenja sv. Franje Asiškog, a meditaciju o smrti koju je napisao sv. Ivan Pavao II. izrecitirala je Kataraina Barač, dok je Jelena Barač izrecitirala pjesmu fra Bonaventure Dude Biti mi daj, a Marita Radović je pročitala zanimljivu priču o tri stabla.

Priredbu je pripremila prof. Mirjana Žeravica.

Ravnatelj Pleše je kazao učenicima da koliko god u njima gleda neke buduće male „ruđerovce“, znanstvenike i filozofe, toliko mu je draže u njima vidjeti odrasle i odgovorne osobe koje će, svatko na svoj način, dati doprinos kvaliteti rada i življenja u okruženju gdje će raditi i djelovati.

U ime dubrovačkog biskupa okupljene je pozdravio generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. dr. Petar Palić. Izrazivši svoje oduševljenje priredbom, uputio je riječ prvo roditeljima učenika, a zatim i samim klasičarima. „Dragi roditelji, zahvaljujemo vam što ste imali i imate povjerenja i povjerili ste svoju djecu upravo Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji. Vjerujem da osjećate kako ova škola ne želi ponuditi samo znanje, jer takvih škola ima puno, nego želi ponuditi nešto više, želi vašu djecu odgojiti za vrednote koje su danas tako potrebne našem društvu u kojem živimo.“, kazao je mons. Palić. Učenike je podsjetio da im ova škola osim znanja, nudi i otvorenost prema Apsolutnom, a to je „onaj Apsolutni koji nas sve drži i kojemu trebamo biti zahvalni“.

Nakon priredbe uslijedilo je euharistijsko slavlje koje je predvodio mons. Palić u koncelebraciji s ravnateljem don Bernardom, rektorom Sjemeništa don Marinom Lučićem i ocima isusovcima.

Priredbi su prethodile radionice u kojima su učenici pokazali svoje sposobnosti pod vodstvom svojih mentora. U likovnoj radionici, pod vodstvom profesorice Antonije Muhoberac Kesovije, učenici su, u Godini posvećenog života, priredili izložbu pod nazivom „Bogu posvećen život – hrvatski sveci i blaženici“. Dio učenika popodne je proveo uz mikroskop u radionici „Determinacija školjaka“ koju je osmislila prof. Bojana Hrstić. Tri radionice je osmislila prof. Marija Marušić Čizmić, jedna se bavila poviješću papira, druga počecima medicina, a treća razvojem medicine kroz stoljeća.

Šime Zupčić

Pogledajte kako je proslava Dana škole izgledala: