Svetom Misom i zazivom Duha Svetoga u novu školsku godinu

e1177cab017d9b79710c09d922a35db8_XL

Euharistijskim slavljem koje je u kapelici Sjemeništa u Dubrovniku prvog dana nove školske godine, 7. rujna predvodio dubrovački biskup mons. Mate Uzinić počela je nastava za učenike i profesore Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića u Dubrovniku. Bila je to i svojevrsna dobrodošlica učenicima prvog razreda škole.

Misno slavlje animirali su učenici, a ravnatelj škole mr. don Bernardo Pleše poželio im je uspješnu novu školsku godinu te potaknuo na praksu otvorene komunikacije u međusobnim odnosima.

Biskup Uzinić je izrazio radost što može s učenicima u ovoj katoličkoj školi euharistijskim slavljem započeti novu školsku godinu.

U propovijedi je naglasio kako je glavno pravilo škole dobro djece, a ravnatelji i profesori nisu tu radi sebe nego radi njihovog dobra. Tumačeći dobro, o kojem je Isus govorio u evanđelju dana, rekao je da to nije samo fizičko dobro nego je širina dobra u tome da bi svi došli do spoznanja Krista i savršenstva u Kristu, o čemu sv. Pavao progovara u poslanici. Savršenstvo koje se samo u Kristu i po Kristu može postići, želimo njegovati u ovoj školi, dodao je biskup.

Ravnateljima i profesorima je poručio da u odnosu prema učenicima budu razboriti. Pa kad budu donosili procjene o eventualnim pedagoškim mjerama, prema novom pravilniku, da budu razboriti kao što je Isus bio u svojoj procjeni dobra, da na umu imaju dobro i dobro učenika.

Potaknuo ih je da učenike, uz predmete koje im predaju, poučavaju i mudrosti da bi ih osposobili za ovozemaljsku stvarnost. Nemojte isključivati ni ovo Pavlovo dovesti ih „do savršenstva u Kristu“, poručio je.

Učenicima je biskup kazao da sve što se bude događalo tijekom njihovog školovanja, pa možda i neke stegovne mjere i ocjene koje im se ne sviđaju, nije i ne bi smjelo biti vođeno željom da ih se povrijedi nego bi cilj uvijek trebao biti njihovo dobro.

Želja je da se tijekom četiri godine školovanja u biskupijskoj klasičnoj gimnaziji izgrade u dobre i zrele ljude, u dimenziji vjere i dobre kršćane, te da u životu, u svom zvanju i zanimanju koje Bog ima za svakog od njih, čine boljim ovaj svijet, društvo, Crkvu i druge ljude. Konačni cilj za sve je doći do savršenstva u Kristu, ponovio je.

Na misi su bili i ostali djelatnici škole, neki roditelji, a koncelebrirao je i rektor Sjemeništa i duhovnik gimnazije don Marin Lučić.

Angelina Tadić