Trećaši na prvom razrednom putovanju

Dana 7. listopada moj je razred otputovao na prvi školski izlet. S nama su bile i naše profesorice Mirjana Žeravica i Marlena Ćukteraš. Iz Dubrovnika smo krenuli u 13 sati i nakon duge vožnje autobusom stigli smo u Zagreb u kasnim noćnim satima.
Putovanje je bilo edukativnoga karaktera jer smo posjetili i Institut Ruđer Bošković, najvažniju znanstvenu instituciju za nuklearnu fiziku u našoj zemlji. Troškove putovanja cijeloga razreda podmirili smo novcem koji smo zaradile Karmen Zakarija i moja malenkost (Lucija Đevoić) pod mentorstvom profesorice M. Ćukteraš koja nas je svojim entuzijazmom zainteresirala za nuklearnu fiziku i potaknula da se prijavimo na natjecanje koje organizira ENEN (Europsko nuklearno društvo), a ostatak potrebnih sredstava osigurali su nam Zaklada Caboga Stiftung i gospodin Ivo Felner kojima od srca zahvaljujemo. Malo je reći da smo bili uzbuđeni što smo kao razred krenuli na prvo zajedničko putovanje. Putem do Zagreba naše se veselo društvo zabavljalo slušajući različite glazbene žanrove i pjevajući na sav glas.
U Zagrebu smo se smjestili u hostelu Funk Lounge koji nije bio po našem ukusu pa smo sljedećega jutra potražili novi smještaj (hotel Manda u Draškovićevoj ulici) koji nam je više odgovarao čistoćom i ljubaznošću osoblja. Tog smo prijepodneva posjetili Institut Ruđer Bošković i vidjeli nuklearne generatore, doznali kako funkcioniraju i kako se stvara plazma. Zanimljivo nam je govorio dr. sc. Milivoj Uroić, znanstveni suradnik Instituta koji bi svakoga mogao oduševiti fizikom. Poslijepodnevne sate proveli smo kupujući u Arena Centru, a večernje u šetnji Gornjim gradom s profesoricom M. Ćukteraš.
Uživali smo i u slasticama znamenite zagrebačke slastičarnice Vincek.
Sljedećega smo dana posjetili Samobor i ostali zadivljeni razgledavajući grad. Kušali smo glasovite kremšnite za koje kažu da su najbolje u Lijepoj Našoj. Nakon Samobora krenuli smo u Sveti Rok, selo nedaleko od Gospića. Odsjeli smo u hostelu Sveti Rok gdje nam je smještaj bio ugodan. Zadnji dan putovanja bio nam je najuzbudljiviji jer smo posjetili Rizvan City –adrenalinski park gdje smo sudjelovali u različitim aktivnostima na otvorenom (streljaštvo, paintball, poligon, zipline). Svi smo uživali u predivnim ličkim krajolicima i boravku na čistom šumskom zraku nakon lanjske višemjesečne daljinske nastave.
U Dubrovnik smo stigli u kasnim večernjim satima. Bili smo umorni i zadovoljni putovanjem zbog kojeg smo se još više zbližili.

Nadamo se da nećemo dugo čekati novo zajedničko putovanje. Upoznajući nove ljude i krajeve, smanjujemo predrasude i stereotipe, postajemo otvoreniji i tolerantniji, a što je najvažnije – zbližili smo se i bolje upoznali.

Lucija Đevoić, učenica III. r.
245142137_3404252016468059_7408231666669184084_n