10. International Masterclasses

cern

U petak 15.3. održan je program „International Masterclasses“, jedinstveni program CERN-a kojeg u Dubrovniku provodi Biskupijska klasična gimnazija Ruđer Bošković i voditeljica projekta dr. sc. Marlena Ćukteraš uz suradnju sa znanstvenicima s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu, PMF-a i FESB-a iz Splita koji su ujedno i suradnici na CERN-u. Cijeli program odvijao se na Sveučilištu Dubrovnik i RIT Croatia koji koji nam je ustupili svoje prostorije i labaratorije. Jutarnji dio programa sastojao se od predavanja o istraživanjima na CERN-u. Prvo predavanje na temu „Fizika čestica danas“ održao je dr.sc. Saša Ceci, znanstvenik s IRB-a i popularizator znanosti. Drugo predavanje održao je dr. sc. Vuko Brigljević, savjetnik na IRB-u na temu eksperimenata u fizici, a treće dr.sc. Toni Šćulac, predavač na Splitskom PMF-u o „Otkriću Higgsovog bozona“. Popodnevni dio programa činio je praktični dio u kojem su učenici analizirali rezultate eksperimenata iz CMS akceleratora uz mentorstvo svih profesora kojima se pridružio i prof. dr.sc. Mirko Planinić, dekan PMF-a i dr.sc. Nikola Godinović s FESB-a. Na kraju dana održala se i javna tribina u organizaciji učenika trećeg i prvog razreda Biskupijske klasične gimnazije Ruđer Bošković u prostorima Lazareta na temu „Izazovi znanosti“. Program je uljepšao i Robert Prusina svirajući na gitari, a poslije su mu se pridružili i profesori. Organizacija Masterclassa u Dubrovniku bila je pod pokroviteljstvom zaklade Kaboga Stiftung i gospara Iva Felnera, te im se ovom prilikom zahvaljujemo.