8. CERN-ov Masterclass

U utorak 5. travnja održan je program „Međunarodni znanstveni dan za male istraživače – International Masterclasses“, jedinstveni program CERN-a kojeg u Dubrovniku provodi Biskupijska klasična gimnazija Ruđer Bošković i voditeljica projekta dr. sc. Marlena Ćukteraš, uz suradnju sa znanstvenicima s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu. Masterclass se ove godine po 8. put održao u Dubrovniku, a svake godine program okuplja preko 10000 učenika iz cijelog svijeta koji su u potrazi za Higgsovim bozonom. Cijeli program odvijao se na Sveučilištu Dubrovnik koji nam je ustupio svoje prostorije i laboratorije. Radni dan mladih istraživača započeo je predavanjima o istraživanjima na CERN-u. Predavanja o pojednostavljenoj metodi analize događaja sudara protona zabilježenih u LHC akceleratoru održali su prof. Vuko Brigljević, jedan od voditelja projekta za Hrvatsku, i prof. Saša Ceci, znanstvenik s IRB-a i popularizator znanosti. U praktičnom dijelu učenici/studenti su analizirali rezultate iz eksperimenata ATLAS, CMS i ALICE u potrazi za Z-bozonom, u čemu su im pomogli prof. Brigljević, prof. Ceci i doktorandica na IRB-u Bhakti Chitroda iz Indije. Na kraju dana se održala videokonferencija s CERN-om i drugim sudionicima, učenicima iz francuskog Palaiseau-a i studentima sa Sveučilišta Cipar, koji su taj dan u svojim gradovima imali isti program. U programu u Dubrovniku su sudjelovali učenici trećeg i četvrtog razreda Biskupijske klasične gimnazije Ruđer Bošković kao organizatori, učenici iz Gimnazije Dubrovnik i polaznici Udruge za promicanje prirodnih znanosti. Organizacija Masterclassa u Dubrovniku bila je pod pokroviteljstvom zaklade Kaboga Stiftung i gospara Iva Felnera, te im se ovom prilikom zahvaljujemo. Kako je bilo pogledajte u fotogaleriji na poveznici https://www.facebook.com/photo/?fbid=3541171536109439&set=pcb.3541172552776004 :)