dr. Davor Pavuna u našoj školi

U Dvorani svete Klare  uoči proslave Dana škole predavanje će održati doktor Davor Pavuna.  

Fizičar Davor Pavuna jedan je od najpoznatijih hrvatskih znanstvenika, a odnedavno je poznat široj javnosti po tome što je postao član tima za energetiku američkog predsjednika Baracka Obame.

Diplomirao je na magnetotransportu u mekim amorfnim feromagnetima (Zagreb, Hrvatska, 1977.); Doktorirao je na elektronskim svojstvima amorfnih metala kod profesora J.S. Dugdalea (tada predsjednika znanstveno-istraživačkog vijeća Velike Britanije). Slijede tri godine istraživačkog rada na “Centre National de la Recherche Scientifique” (CNRS) kao pridruženi predavač na sveučilištu u Grenobleu (Francuska), gdje je započeo uspješni istraživački program o kvazikristalima. Godine 1986. pridružio se EPFL-u. Njegov najcitiraniji rad je o izvanrednim svojstvima smjesa Ag-kuprata; takve tvari sada se koriste u naprednoj tehnologiji supervodiča. Od 1996., u projektu podržanom od strane NSF-a (Bern)na sinhrotronu u Wisconsinu, SAD, zajedno sa suradnicima uspio je demonstrirati izravnu fotoemisijsku spektroskopiju na filmu kuprata u koje su ugrađeni atomi Tc; ovaj novi pristup sada su prihvatile mnoge istraživačke grupe u svijetu.
Njegova bibliografija obuhvaća više od 100 znanstvenih radova, uredio je dvadesetak stručnih knjiga, održao je i više od 100 predavanja od Cambridgea i Harvarda do Sydneya i Tokya. Redovito predsjeda svjetskim kongresom nanoinžinjeringa i novih oksidnih tehnologija.
Autor je i dobro prihvaćenog udžbenika o supervodičima (zajedno sa M. Cyrot, Grenoble). Sudjeluje u nastavi elementarne fizike, osnovne i napredne kvantne fluidnosti i svojstvima neuređenih krutina. Od 2005. Pavuna je profesor fizike i predaje elementarnu fiziku studentima kemije. Suorganizator je 20-ak međunarodnih konferencija i ljetnih škola o fizici. Savjetnik je nekoliko korporacija u Engleskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Japanu, SAD-u i Koreji.
Vanjski je suradnik instituta za fiziku u Zagrebu.

Akademski stupnjevi i habilitacije:

1992. Habilitacija na temu fizike i kemije čvrstog stanja; Paris,
Francuska;

1982. Doktorat na temu Fizike čvrstog stanja; glavni ispitivač:
Jan Evetts (Cambridge, England);

1977. Diplomirao eksperimentalnu fiziku; Prirodoslovno-matematički
fakultet, Zagreb;

Kraća gostovanja:

Ožujak 1996. i 1997.: gostujući profesor na Ecole de Physique et
Chimie, ESPCI-LPS, Paris, Francuska;

Srpanj 1995.: gostujući suradnik u laboratoriju Clarendon,
Christchurch College, Oxford, Engleska;

Siječanj 1993., 1994.: pridruženi profesor na Fizičkom odjelu
Sveučilišta u Miamiu, Coral Gables, SAD;

Rujan 1987., 1989., 1993.: suradnik profesor na Sveučilištu u
Grenobleu i CNRS, Grenoble, Francuska;

Travanj 1983.: gostujući profesor na Universidad Autonoma de
Barcelona, Belaterra, Španjolska;

Siječanj-veljača 1983.: predavač Britanskog veleposlanstva
u Indiji: instituti Tata i Bhaba u
Bombayu; Sveučilište Hyderabad,Indijski
znanstveni institut, Bangalore; Indijski
institut tehnologije i Nacionalni fizički
laboratorij, New Delhi;

Srpanj-kolovoz 1982.: gost-suradnik Kraljevskog društva u
Australskom nacionalnom sveučilištu,
Canberra; Istraživačka organizacija
Commonwealtha (CSRIO) i Sveučilište New
South Wales, Sydney.

Podaci o znanstveniku preuzeti sa stranice:

http://tkojetko.irb.hr/znanstvenikDetalji.php?sifznan=8962&podaci=biografija

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>