Promocija filma “Šah-rat”

Prije 30 godina na Svetoga Nikolu Dubrovnik je pretrpio najteži dan u novijoj povijesti. Na Grad je toga kobnoga dana palo tisuće granata. U jednom je danu život izgubilo devetnaest branitelja i civila, a 60 je ljudi ranjeno.
Danas s posebnom ljubavlju spominjemo hrabre branitelje Dubrovnika, koji su obranili Grad tog 6. prosinca 1991. i izborili se za našu slobodu.
Svake godine u našoj školi obilježavamo Dan dubrovačkih branitelja prigodnim predavanjem. Ove smo godine ugostili gospare Nikšu Ivankovića i Nikolu Dupera. Gospar Ivanković bio je dubrovački branitelj koji nam je pričao o teškim danima provedenima na južnom bojištu, ali i o šahovskom turniru u tim ratnim danima, kad su nagrade za pobjednike bile pet litara pitke vode, litra mlijeka i štruca kruha. Nama je to sad nepojmljivo, ali tada su te nagrade bile od životne važnosti. O tom turniru, čiji je sudac bio gospar Ivanković, a sudjelovalo je 12 igrača, Nikola Duper režirao je dokumentarni film naslova “Šah-rat” kojega smo zatim pogledali.
Gledajući film, cijelo sam vrijeme razmišljala o tome kako je bilo našim roditeljima, koji su bili otprilike naših godina. Umjesto da su šetali Stradunom, grlili prve ljubavi i živjeli svoje snove, morali su živjeti sa strahom i strepnjom za budućnost. Sve ono, što mi danas uzimamo zdravo za gotovo, njima je bilo uskraćeno. Ljudi su u to doba bili složni, sve su dijelili i nisu se dijelili.
Gospar Nikša ispričao nam je i svoje iskustvo poslijeratnih neprospavanih noći i neuspješnog traženja pomoći kod psihijatra i psihologa. To je trajalo otprilike 4 godine nakon rata sve do jedne nedjelje na svetoj misi kad se u njemu dogodila neka neobjašnjiva prekretnica. Gledao je u Isusov križ i razmišljao o Njegovoj muci. To mu je dalo snagu da nastavi sa svojim životom, da prebrodi sve poslijeratne traume.
Danas moramo zahvaliti Gospodinu što živimo u miru, u miru kojega su izborili naši hrabri branitelji, kojima dugujemo ljubav i trajno sjećanje. Svima koji su život dali za našu slobodu, pokoj vječni daruj, Gospodine.

Antonija Bračun (učenica 4. razreda)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>