UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19 VEZANE ZA RAD U BISKUPIJSKOJ KLASIČNOJ GIMNAZIJI RUĐERA BOŠKOVIĆA U ŠKOLSKOJ GODINI 2020./2021.

Ulazak i izlazak iz školske zgrade

Prilikom ulaska u školu i izlaska iz nje nužno je održavati razmak od najmanje 2 metra u odnosu na sve druge osobe.

Učenici 1. i 3. razreda ulaze na vrata školskog igrališta.

Učenici 2. i 4. razreda ulaze na glavna školska vrata.

Na ulasku u školu obvezna dezinfekcija ruku.

Raspored po učionicama

1. razred – prva učionica

2. razred – treća učionica (u kojoj su bili prošle šk. godine)

3. razred – velika dvorana

4. razred – četvrta učionica (u kojoj su bili od 1. razreda)

Kretanje u školi

Za vrijeme malog odmora učenici ostaju u svojim razredima.

Za vrijeme velikog odmora učenici će se koristiti školskim prostorima po uputama razrednice.

Za vrijeme nastave učenici ne smiju napuštati školsku zgradu bez dopuštenja.

Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti ustanovama (izvođenje kazališne predstave i sl.).

Primanja roditelja i roditeljski sastanci održavat će se na daljinu u dogovoru s razrednicama.

Maske za lice

Maske su obvezne u sljedećim situacijama (mogu se nositi platnene maske osim pod točkom 1.):

1.medicinske maske i viziri potrebni su nastavnicima samo ako učenik razvije znakove bolesti

tijekom boravka u školi, dok je oboljelom učeniku potrebno osigurati masku (ako narušeno

zdravstveno stanje djeteta/učenika omogućuje nošenje maske). U tom se slučaju

dijete/učenik izolira u zasebnoj prostoriji dok po njega ne dođe roditelj/staratelj, a nastavnik

koji nadzire učenika mora nositi masku;

2. maske su obvezne za sve;

1. za roditelje i druge osobe kada je njihov ulazak u ustanovu nužan;

4. nastavnici, stručni suradnici i drugi djelatnici škole u vrijeme kontakata s odraslim

osobama;

5. u komunikaciji djelatnika,

6. nastavnicima i svim drugim djelatnicima škole pri prolasku hodnikom i sl.

Maske je neophodno nositi pravilno na način da cijelo vrijeme prekrivaju nos i usta.

*u slučaju povoljne epidemiološke situacije mjerodavni lokalni stožer, na prijedlog ustanove i uz suglasnost osnivača, može odlučiti da za pojedinu školu učenici ne moraju nositi maske te da nastavnici u učionici ne trebaju nositi masku iako je razmak manji od 2 metra, kao i obvezu nošenja maski čak i kod navedenih razmaka u učionici u slučaju nepovoljne epidemiološke situacije.

Mjerenje temperature i praćenje pojave simptoma – učenicima

KOD KUĆE:

- učenici samostalno mjere tjelesnu temperaturu kod kuće, prije odlaska u školu.

U ŠKOLI:

- ako se posumnje na povišenu tjelesnu temperaturu ili se pojave akutni simptomi zarazne bolesti (npr. kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, proljev, povraćanje) nužno je u školi izmjeriti tjelesnu temperaturu (školskim digitalnim termometrom). Ako djeca/učenici razviju simptome bolesti COVID-19 tijekom boravka u školi, nastavnici i/ili stručni suradnik obavještavaju roditelje/staratelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Važna obavijest za roditelje

Roditelj neće uputiti dijete u školu ukoliko:

- dijete ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u

disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje),

- ima izrečenu mjeru samoizolacije.

- ima saznanja da je zaraženo koronavirusom.

Sumnja na COVID-19

Znakovi koji upućuju na moguću zarazu koronavirusom:

• povišena tjelesna temperatura (po pazuhom > 37,2)

• simptomi respiratorne bolesti — kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja

• poremećaj osjeta njuha i okusa

• gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno kod manje djece).

Učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u školu.

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu

1. Pojave li se navedeni znakovi bolesti, učenik ostaje kod kuće, javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, tj. pedijatru koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji. O navedenom roditelj ili djelatnik telefonom obavještava ustanovu.

2. Ako se znakovi bolesti jave tijekom boravka u ustanovi, odmah treba pozvati roditelja, a učenika izolirati u prikladnoj prostoriji do dolaska roditelja (prostor kabineta biologije).

3. Ravnatelj odmah javlja nadležnom epidemiologu/školskom liječniku:

• svako grupiranje osoba sa sumnjom na COVID-19 (dva i učenika sa sumnjom iz iste sobe/učionice/hodnika i sl.)* kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obvezno prijavljuju u Republici Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku

• svaku pojedinačnu potvrđenu infekciju COVID-19 roditelji imaju obvezu žurno javiti ravnatelju ustanove. Kod pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na COVID-19, odgojnoobrazovna skupina/razredni odjel u pravilu nastavlja dalje s odgojno-obrazovnim radom, dok se kod grupiranja osoba sa znakovima bolesti* postupa sukladno mišljenju liječnika,

* kada se kod djeteta/učenika ili djelatnika utvrdi zaraza COVID-19, postupa se sukladno odluci mjerodavnog epidemiologa što, između ostalog, znači da se za sve osobe kod kojih se utvrdi da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom u vrijeme kada je osoba mogla biti zarazna, izriče mjera aktivnoga zdravstvenog nadzora u samoizolaciji.

RAD ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Učenici naručuju knjige putem Teamsa (u kanalu KNJIŽNICA), a knjige preuzima dežurni učenik.

RAD TAJNIŠTVA

Učenici ne ulaze u tajništvo. Zahtjeve za sve potrebne dokumente ostavljaju na predviđeno mjesto ispred tajništva.

Ove će se upute prilagođavati aktualnoj epidemiološkoj situaciji kao i svim novim preporukama relevantnih institucija, posebice Svjetske zdravstvene organizacije.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.