Godina UNESCO-ove svjetske baštine i radionica čitanja arhivskih spisa

Studij Povijest Jadrana i Mediterana Sveučilišta u Dubrovniku organizirao je 22. ožujka 2024. radionicu čitanja arhivskih spisa, koju su vodile dr. sc. Neda Kovačić i dr. sc. Ana Prohaska Vlahinić. Na radionici su sudjelovale i naše učenice, te su tako simbolično obilježile godišnjicu upisa arhivskih fondova Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu Sjećanje svijeta.
Kroz arhivski fond Državnog arhiva u Dubrovniku, Lamenta de Criminali i Criminalia, učenici i studenti su dobili uvid u tužbe, dokazne postupke i presude iz XVIII. stoljeća, a s ciljem isticanja važnosti arhivske građe kao iznimno vrijedne kulturne baštine i poticanja zainteresiranosti za proučavanje bogatih arhivskih vrela.
pov