Kroz projekt Girls own STEM štićenici Centra Josipovac dobili četiri vrtne ljuljačke

Štićenicima Centra za rehabilitaciju Josipovac danas je uručena domacija realizirana kroz projekt Girls own STEM Udruge za promicanje biologije i srodnih znanosti Bioteka koja je u navedeni  projekt uključio 50 srednjoškolki s područja cijele Hrvatske. Radom na projektu djevojke su razvile vlastite lokalne projekte kojima su riješile jedan okolišni, društveni ili ekonomski problem u svojoj lokalnoj sredini, koristeći STEM metode i pristup.

Tako su se Bruna Golemac, Tara Androić-Petrokov i Vita Grimani učenice 3. razreda Klasične gimnazije prijavile na projekt te za štićenike Centra Josipovac nabavile četiri vrtne ljuljačke s pripadajućim jastucima u vrijednosti od 1825,00 eura.

- Tražile smo lokalni problem, a kad se traži problem, obično se i pronađe. Cilj nam je bio podići svijest o osobama s invaliditetom pa smo tako došle do Centra za rehabilitaciju Josipovac. Ljuljačke smo izabrale zbog mnogih koristi koje imaju za osobe s invaliditetom kao što je razvoj motoričkih sposobnosti i osjetilnog sustava te potpora u rehabilitaciji korisnika – poručila je Bruna Golemac, voditeljica projekta.

Učenice su na početku projekta prošle godine sudjelovale na kampu Girls Own STEM u Zagrebu koji je organizirala Udruga Bioteka. Nakon toga su trebale osmisliti projekt koji bi riješio problem u lokalnoj zajednici. Realizacija projekta trajala je skoro godinu dana.

Dio projekta je bila i anketa o učestalosti kontakta dubrovačkih srednjoškolaca s osobama s invaliditetom  koja je obuhvatila 100 sudionika.

- Više od 80 posto dubrovačkih srednjoškolaca koje smo ispitale nisu znali za Centar za rehabilitaciju Josipovac tako da nam je drago da smo projektom Girls Own STEM Udruge Bioteka pomogle korisnicima Centra nabavkom ljuljački, a i podigle svijest o osobama s invaliditetom. Iako su nam korisnici bili jako zahvalni, mi smo još zahvalnije njima – poručila je Bruna Golemac.

(preuzeto sa portala župcica.hr)