Smotra zborova katoličkih srednjih škola u Virovitici

Oko tri stotine mladih iz cijele Hrvatske sudjelovalo je 25. studenog 2023.g. na Smotri zborova katoličkih srednjih škola u župnoj crkvi sv. Roka u Virovitici, a u organizaciji  Nacionalnog ureda za katoličke škole pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji.
Cilj Smotre na kojoj su mladi pod vodstvom svojih mentora- profesora, časnih sestara i svećenika je čuvanje i njegovanje crkvene, ali i nacionalne glazbene kulturne baštine.
Domaćin smotre ove godine bila je Katolička klasična gimnazija s pravom javnosti u Virovitici, pa je u uvodnoj riječi sve srdačno pozdravila ravnateljica Marijana Novak Stanić, poželjevši svima da talentom i pjesmom i dalje svjedoče ljubav prema Bogu, bližnjemu i glazbi.
U bogatom repertoaru svoje mjesto našli su i bizantski napjevi, tradicionalne kršćanske božićne pjesme, pjesme iz hrvatske kulturne baštine, a bilo je i španjolskih narodnih pjesama, klasika poput Ave Maria i popularnih duhovnih skladbi koje se izvode i tijekom liturgije.
Nastupili su, uz domaćina, Katolička gimnazija fra Marijana Lanasovića s pravom javnosti iz Slavonskog Broda, Ženska opća gimnazija Družbe sestara milosrdnica s pravom javnosti iz Zagreba, Salezijanska klasična gimnazija s pravom javnosti iz Rijeke, Biskupijska klasična gimnazija Ruđera Boškovića s pravom javnosti iz Dubrovnika, Nadbiskupska klasična gimnazija “Don Frane Bulić” s pravom javnosti iz Splita, Klasična gimnazija Ivana Pavla II. s pravom javnosti iz Zadra, Katolička gimnazija s pravom javnosti iz Požege te Nadbiskupska klasična gimnazija s pravom javnosti iz Zagreba.
Nakon Smotre, u kojoj su uživali i virovitički gradonačelnik Ivica Kirin te predstojnik Ureda Požeške biskupije za katoličke škole vlč. Ivica Žuljević, uslijedila je krunica te svečana misa na kojoj su liturgiju animirali zborovi, a predvodio ju je msgr. dr. Antun Škvorčević, požeški biskup.
Čestitke našim učenicama Luciji Miljas, Mari Prkačin, Matei  Karač, Evi Baletić, Mariji Baraba i Patriciji Ucović te njihovom mentoru prof. Damiru Vlašiću.
(www.icv.hr, mlo)